image1 image2 image3

AKCJA SPOŁECZNA " ŻONKIL"

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji społecznej "Żonkil". W poniedziałek i wtorek, czyli 16 i 17 kwietnia będziemy przypinać do naszych ubrań papierowe żonkile jako symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i ofiarach holokaustu.

 

Zamknięci w getcie polscy Żydzi chwycili 19 kwietnia 1943 za broń, żeby umrzeć  w walce z Niemcami, a nie w komorze gazowej. Niemal wszyscy zginęli. Jednak jeden z dowódców powstania Marek Edelman wydostał się na wolności i wiele lat później przyniósł pod Pomnik Bohaterów Getta pęk żółtych  żonkili.  Stały się one nie tylko symbolem pamięci, ale i nadziei, że historia II wojny światowej już się nie powtórzy.


My nie musimy walczyć i ginąć. My musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach i uczyć się szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego rasę, wyznanie, poglądy i kolor skóry.

Nauczyciele historii.
 
 
 
   

PARTNERZY

2019  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy