Kto w dzisiejszym świecie ma czas, by czytać poezję?

Nieczytanie”

Żyjemy dłużej,
ale mniej dokładnie
i krótszymi zdaniami (…)
Podróżujemy szybciej, częściej, dalej,

Kto w dzisiejszym świecie ma czas, by czytać poezję? Rozmyślać, co poeta miał na myśli? Jaką rolę w dzisiejszym świecie pełni poezja?W biografii Szymborskiej  możemy przeczytać, że wg Miłosza „poezja ma obowiązek zbawiać ludzi. Szymborska z kolei mówiła, że pisze dla poszczególnych ludzi, pisze dla czytelnika, który jest tak łaskawy, że znajdzie czas, ochotę i trochę ciszy, żeby przeczytać wiersz”

Kolejny już raz 7.03.2019 r. odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski „Szymborska i Miłosz poza granicami polszczyzny.”Zgromadził on 40 uczestników – uczniów szkół podstawowych, którzy, dokładnie jak mówiła Szymborska, znaleźli czas, ochotę i trochę ciszy, by przygotować się do recytacji poezji.

Jury (Pani Wicedyrektor Katarzyna Czyszkowska, mgr Agnieszka Hubert-Kaczmarek oraz
dr Justyna Kosz) spośród uczestników wyłoniło finalistów, wśród których znaleźli się:

Kategoria szkoła podstawowa, klasy 4-6:

I miejsce:
Ryszard Kosiol  - Katolicka Szkoła Podstawowa

II miejsce: Adam Jarmocik  - SP Osielsko

III miejsce: Jan Nawrocki - Katolicka Szkoła Podstawowa

Wyróżnienie: Lena Bielunkiewicz – SP nr 15 z OMS oraz Julia Kwaśniewska – SP nr 32

Kategoria szkoła podstawowa, klasy 7-8:

I miejsce: Oliwia Łazarz – SP Osielsko
II miejsce:
Maja Bartoszewska – SP nr 31 z OS i OMS