Gimnastyka sportowa

Gimnastyka Sportowa w pigułce.

W 1958 roku zarząd klubu WKS Zawisza powołał do życia najmłodszą sekcję klubu – gimnastykę sportową. Sekcja ta, wchodząca uprzednio w skład OWKS – u miała swoją siedzibę w Toruniu. Główną motywacją tego przeniesienia był fakt, że sekcja nie działała w Bydgoszczy. Zadania poprowadzenia sekcji podjął się działacz i sędzia gimnastyki    p. Józef Karniewicz. Sekcja była budowana od podstaw, bardzo powolnie rozwijając swoją strukturę . Na jubileusz 5 – lecia swojego istnienia sekcja liczyła 123 członków, z tego klasę mistrzowską zdobyło 3 gimnastyków, drugą  - 7, trzecią – 16 i młodzieżową – 33. Aby rozwijał się poziom organizacyjny i sportowy młodzieży, zarząd zorganizował w 1970 roku pierwszą klasę sportową przy Szkole Podstawowej nr 30 w Bydgoszczy,a od 1977 roku przy Szkole Podstawowej nr 15. Inicjatorami utworzenia klas sportowych o profilu gimnastycznym w naszej placówce byli: p. Dyrektor Karol Paszkiewicz i trenerka p. Marianna Szwed. W latach następnych powstało wiele takich klas, a młodzi gimnastycy coraz częściej przyzwyczajali nas do odgrywania znaczącej roli na wszystkich szczeblach mistrzostw krajowych.Niepodważalnym liderem tamtego okresu był nasz absolwent, trzykrotny olimpijczyk, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski –  Pan Andrzej Szajna. Do sukcesów mężczyzn aktywnie zaczęły włączać się również dziewczęta, zdobywając medale na Indywidualnych Mistrzostwach Polski, Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży oraz kilkakrotnie na Drużynowych Mistrzostwach Polski juniorek i klubowych OOM. Jednak w latach 80 – tych prężny rozwój sekcji gimnastycznej zahamował wprowadzony w Polsce stan wojenny. Lata dziewięćdziesiąte to powolne odbudowywanie utraconej pozycji sekcji w kraju. Dobra selekcja i praca trenerów spowodowały, że zawodnicy zdobywają już medale na zawodach rangi mistrzowskiej. Do grona najlepszych gimnastyków lat 1990 – 2010 należeli mistrzowie i medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski seniorów, juniorów oraz juniorów młodszych, m.in.; Michał Kasica, Jarosław Szmelc, Krzysztof Janasek, Oskar Baumgart, Adam Rzepa i Bartosz Bojar. Obecnie sekcja gimnastyczna posiada około 180 członków, z czego  146 kształci się w naszej szkole.Naszym ogromnym atutem dającym w perspektywie czasu możliwości rozwojowe szkolenia młodzieży w tej dyscyplinie było podpisanie umowy z Polskim Związkiem Gimnastycznymo utworzeniu od września 2015 roku Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet i mężczyzn. W Polsce to jest już szósta Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Gimnastycznego. Nasi najmłodsi uczniowie rozpoczynają swoją przygodę z gimnastyką sportową już w 1 klasie szkoły podstawowej, przechodząc kolejne etapy kształcenia z możliwością kontynuacji treningu aż do gimnazjum. Najwytrwalsi zawodnicy osiągając wiek seniora, kontynuują swoją karierę w Bydgoskim Klubie Sportów Gimnastycznych „Zawisza”.

SUKCESY – GIMNASTYKA SPORTOWA

ćw. wolne

skok

Andrzej Szajna