Samorząd uczniowski

Dnia 24 października odbył się uroczysty apel z okazji zaprzysiężenia Samorządu Uczniowskiego. Serdecznie gratulujemy wybranym i jako opiekunki SU oczekujemy efektywnej współpracy, wszak ślubowanie zobowiązuje!

„My przedstawiciele nowej rady uczniów przyrzekamy: godnie reprezentować uczniów naszej szkoły, dbać o jej dobre imię i troszczyć się o jej wizerunek, uczciwie sprawować powierzone nam funkcje, jak najlepiej współpracować z nauczycielami, szanować wszystkich pracowników szkoły”.

Pod koniec września odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego .

Poniżej prezentujemy wyniki Waszego głosowania:

Przewodniczącą SU została WIKTORIA BĄCZYŃSKA kl. 3b

Zastępca Przewodniczącej SU – MIKOŁAJ NAGORZYCKI, kl. 5d

Rzecznikiem Praw Ucznia została Pani ANNA KIEŁPINSKA

Serdecznie gratulujemy !  Opiekunki

Dnia 11.10. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie klas 5b, 7a i 7c przygotowali przedstawienie złożone z piosenek i humorystycznych scenek ze szkolnego życia.

Nauczyciele, pracownicy administracji i zebrani przedstawiciele klas przyjęli program z aprobatą i nagrodzili występujących gromkimi brawami. Pan dyrektor T. Gadziński  wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom, a następnie przedstawiciele Szkolnego Samorządu nagrodzili Oskarami w kilku kategoriach swoich pedagogów. Na koniec wystąpiła grupa taneczna „Wolf”, w której skład wchodzi kilkoro uczniów naszej szkoły. Przygotowany przez nich układ taneczny zyskał wielki aplauz publiczności.

Oto kategorie Nauczycielskich Oskarów wręczonych przez Samorząd Uczniowski  w roku szkolnym 2018/2019

Nagrodzony nauczyciel

PIŁA ROKU

wymagająca, surowa, lubi robić kartkóweczki

Magdalena Frank - Kaszyńska

ZŁOTY PYTAJNIK

najczęściej bierze do odpowiedzi

Agnieszka Stpiczyńska

ZŁOTY DRAPAK

niewyraźnie pisze na tablicy

Katarzyna Świechowicz

SŁONECZNY PATROL

zawsze uśmiechnięty, dowcipny

Violetta Śmieszek

MAGICZNE LUSTERECZKO

dobrze ubrane, dbające o swój wygląd

Justyna Banaszak

PRZYJACIEL ROKU

można porozmawiać nie tylko o nauce

Joanna Stańczak

ZŁOTY EXPRESS

najszybciej oddaje klasówki/ albo najszybciej jest w klasie po dzwonku

Barbara Jankowska

ZŁOTA RZEPA

nigdy nie choruje, zawsze jest obecna

Agnieszka Zalas

ZŁOTA MĘCZYDUSZA

najwięcej zadaje do domu

Edyta Młynarska

ZŁOTY WYKŁADOWCA

tłumaczy wytrwale i skutecznie

Barbara Jankowska

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KIM JEST RZECZNIK PRAW UCZNIA?
W każdej szkole może zostać powołany rzecznik praw ucznia. Tę specjalną funkcję pełni wybrana osoba z Waszej szkoły (nauczyciel albo uczeń, albo para: uczeń + nauczyciel). Rzecznik zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z przestrzeganiem praw ucznia w Waszej szkole. Do niego możecie się zwrócić ze wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami – on jest właśnie po to, aby Was wysłuchać.
ZADANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA
Do jego zadań może należeć m.in.:
- Upowszechnianie znajomości praw ucznia w szkole. Przeprowadza akcje informacyjne, spotkania, zajęcia na temat praw ucznia i ich przestrzegania. Dba o to, aby każdy uczeń wiedział, co może zrobić w przypadku łamania jego praw i gdzie może szukać pomocy.  Popularyzuje prawa uczniów również wśród nauczycieli.
- Dbanie o przestrzeganie praw ucznia. Bacznie przygląda się temu, co się dzieje w szkole, jak traktowani są uczniowie. Czuwa nad tym, aby nie dochodziło do sytuacji łamania praw ucznia.
- Proponowanie nowych zapisów dotyczących praw ucznia w szkolnym statucie. Jeśli rzecznik zauważy, że w szkole często występują niepokojące sytuacje, w których może dojść do łamania praw ucznia, może zaproponować nowe punkty statutu wzmacniające pozycję uczniów. Sugeruje potrzebne jego zdaniem zapisy, które precyzyjne opisują prawa uczniów.
- Rozwiązywanie konfliktów między uczniami i między uczniami a nauczycielami. Jeżeli przytrafi Wam się nieporozumienie z kolegą albo pracownikiem szkoły, możecie poprosić o pomoc rzecznika. On zajmuje się mediowaniem między skłóconymi osobami, wpływa na łagodne rozwiązanie konfliktu. Obecność dodatkowej, pośredniczącej osoby sprawia, że jesteście traktowani poważnie.
- Reprezentowanie ucznia w przypadku złamania jego praw. Jeżeli rzecznik stwierdzi po rozmowie z uczniem, że został on rzeczywiście niewłaściwie potraktowany,  jego zadaniem jest stanięcie w obronie ucznia. W jego imieniu upomina się o rozwiązanie sprawy zgodnie z prawami ucznia i zasadami rozwiązywania konfliktów. Cały czas czuwa nad powierzoną sprawą: przedstawia ją dyrekcji oraz radzie pedagogicznej. Jeśli nie otrzymuje odpowiedzi ani nie widzi działań dyrekcji, może wnieść sprawę łamania praw ucznia dalej, np. do kuratorium oświaty.

2018  Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy